Back

Konkursy MNiSzW RP na badania naukowe m.in. młodych humanistów

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP ogłosiło konkursy, w tym dla młodych naukowców, w ramach Narodowego Programu Rozowju Humanistyki

Celem Narodowego Programu Rozowju Humanistyki jest zapewnienie rozwoju badań humanistnycznych o zasadniczym znaczeniu dla zachowania polskiej tożsamości narodowej, w tym dotyczących kultury narodowej, a także wsparcie działań mających na celu upowszechnienie wyników polskich badań humanistycznych i polskiej myśli humanistycznej w świecie. Program zapewni stabilne warunki dla realizacji i finansowania kluczowych, długoterminowych przedsięwzięć badawczych, edytorskich i dokumentacyjnych wymagających tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych. Program ma także zapewnić warunki dla rozwoju naukowego młodych humanistów poprzez wspieranie projektów realizowanych przez doktorantów oraz finansowanie stypendiów doktorskich i post-doktorskich.

Pojęcie "humanistyka" używane w programie obejmuje następujące dyscypliny naukowe: historię i archeologię, językoznawstwo i literautorznawstwo, filozofię i religionzawstwo, istorię sztuki, bibliologię, archiwistykę, etnologię, antropologię kultury, muzykologię oraz te dziedziny nauki, badania i projekty, które zawierają humanistyczne treści i posługujją się humanistycznymi metodami.

MNiSzW RP ogłosiło 5 konkursów w ramach NPRH które są podzielonena 3 moduły badawcze:

1. Moduł badawczy

1.1. konkurs o finansowanie projektów badawczych obejmujących badania naukowe dotyczące długofalowych prac dokumentacyjnych, edytorskich i badawczych o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej - moduł badawczy 1.1.

1.2. konkurs o finansowanie projektów badawczych realizowanych we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej przez naukowców polskich i zagranicznych – moduł badawczy 1.2.


2.  Moduł wspierający młodych humanistów

2.1. konkurs o finansowanie projektów badawczych o istotnym znaczeniu dla rozwoju humanistyki realizowanych przez doktorantów w ramach współpracy interdyscyplinarnej, międzyinstytucjonalnej lub międzynarodowej - moduł wspierający młodych naukowców 2.1.

2.2. konkurs o finansowanie stypendiów doktorskich i post-doktorskich na realizację w zagranicznych placówkach naukowych projektów o istotnym znaczeniu dla humanistyki. - moduł wspierający młodych naukowców 2.2.

3.  Moduł upowszechniający wyniki polskich badań humanistycznych na świecie

3.1 i 3.2. konkurs o finansowanie projektów upowszechniających wyniki polskich badań humanistycznych na świecie - moduł upowszechniający wyniki badań 3.1 i 3.2. Do konkursu mogą być zgłoszone projekty obejmujące:

1) tłumaczenia i publikację w renomowanych wydawnictwach naukowych o międzynarodowym zasięgu dzieł o wysokim poziomie naukowym i doniosłości merytorycznej, w celu zapewnienia im szerokiej dostępności;

2) wprowadzenie elektronicznych wydań w innych wersjach językowych (w szczególności w języku angielskim) najważniejszych czasopism polskiej humanistyki wydawanych dotychczas w języku polskim, w tym także specjalnych numerów czasopism zawierających wybór materiałów szczególnie przydatnych dla czytelników spoza kręgu użytkowników języka polskiego.

UWAGA! W ramach konkursów NPRH mogą składać wnioski tylko podstawowe jednostki organizacyjnej uczelni (tj. wydziały). Zachęcamy doktorantów do kontaktu z władzami wydziałów w sprawie informacji czy dana jednostka planuje złożenie wniosków zapewniających finansowanie badań prowadzonych przez młodych naukowców danej jednostki i czy nie potrzebuje w tym zakresie wsparcia. Termin składania wniosków w przypadku niektórych konkursów upływa już za miesiąc, tj. 15 maja br.

Przypominamy, że środkami na finansowanie badań w dziedzinie nauk humanistycznych dysponuje także Narodowe Centrum Nauki w Krakowie

Opracował (m.in. na podstawie strony www.nauka.gov.pl): Tomasz Pugacewicz

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u