Back

Konteksty nowoczesnej nauki - Cittru czeka na propozycje tekstów

 Popularyzacja nauki, nauka i rozrywka, nauką i media, Nauka 2.0 - to główne tematy, które CITTRU pragnie poruszyć w w swych wydawnictwach, planowanych na 2011 i 2012 rok. Czeka na propozycje tekstów, które mogą ukazać się w NIMBie (patrz nr 11) internetowych TEXTACH CITTRU i innych wydawnictwach.


UWAGA: Autorzy tekstów przyjętych do publikacji otrzymają finansowe honorarium!

 

Jak postrzegacie atrybuty nowej, współczesnej nauki: obecność nauki w internecie (szczególnie w portalach społecznościowych), zderzenia nauki z kulturą popularną i mediami, działalność popularnych centrów nauki?

Szczegóły: zapraszamy do śledzenia strony i profilu na Facebooku

UWAGA: poszukiwane tematy/zagadnienia.

1. Nauka w mediach, jak instytucje naukowe "sprzedają" naukę laikom/społeczeństwu;

2. Tekst naukowy w mediach - perspektywa dziennikarza, perspektywa naukowca;

3. Jak napisać dobry tekst naukowy w popularnej gazecie - porady i przykłady;

4. O nauce w internecie - czy internet sprzyja popularyzacji nauki?:  twórcy i odbiorcy, relacja komunikacja internetowa - atrakcyjność przekazu -  rzetelność naukowa;

5. Nauka i rozrywka, instytucje popularyzujące naukę, czy nauką w centrach nauki jest "prawdziwa", naukowa rozrywka, a edukacja, nauka w nowoczesnym muzeum;

6. Promocja nauki - nieszablonowe pomysły;

7. Promocja nauki - po co i jak to robić ? Przykłady, komentarze.

8. Nauka 2.0. - własne doświadczenia (ale NIE teksty przekrojowe/encyklopedyczne czym jest Nauka 2.0., skąd się wzięła itp.);

9. Marketing nauki - ciekawe projekty, narzędzia, zastosowania;

10. Po co popularyzować wiedzę i naukę: kto i jakie ma z tego korzyści? Kto powinien się tym zając? A może nie warto tego robić?

11. Coś innowacyjnego, pogranicza nauki, futurystyka - teksty dotyczące rożnych mniej oczywistych, oryginalnych aspektów badań i uprawiania nauki, nauka i sztuka, nauka i kultura, nauka i społeczeństwo, nauka w przyszłości, prognozowanie rozwoju społeczeństwa (ogólnie i odnośnie pewnych elementów jego zmian), nauka w kontekście Science-Fiction itp.

CITTRU zachęca do nadsyłania własnych tekstów, oraz przeczytanie (nawet dwa razy) poniższych wytycznych:

Jeśli Twój pomysł na tekst dotyczy jednego (wielu) powyższych zagadnień > prześlij swą propozycję do 16.09.2011!

Najpierw jednak przeczytaj stronę do końca. Znajdziesz tam istotne wytyczne!
Treść i forma tekstu

    * Teorie, opinie, poglądy zawsze ilustrujcie konkretnymi przykładami, cytatami.
    * Teorie, opinie, poglądy zawsze ilustrujcie konkretnymi przykładami, cytatami - powtórzenie celowe bo to bardzo ważna wskazówka!
    * Śmiało stosujcie różne formy tekstów: piszcie relacje, róbcie wywiady, twórzcie rankingi, przesyłajcie felietony, itd.
    * Preferujemy teksty przekrojowe, skupiające się na szerszym kontekście danego zagadnienia, a nie np. tylko na opisie własnego zaangażowania w jakiś projekt, badania itp.
    * Pamiętaj o dodatkowych elementach tekstu: ciekawym tytule, śródtytułach, wstępie i podsumowaniu, cytatach (najlepiej z wypowiedzi).
    * Humor mile widziany.
    * Tekst w języku polskim - wiemy, że to oczywistość, ale może warto napisać wprost - błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne dyskwalifikują.
    * Zanim wyślesz tekst zapytaj co o nim myśli rodzina, znajomi i (jeśli to możliwe) nieznajomi.
    * Niestety - z przyczyn czasowych - nie jesteśmy w stanie komentować naszych decyzji dotyczących odrzucenia tekstu. Jesteś ciekawy opinii o swoim artykule - patrz punkt wyżej.
    * NIE dla przedruków. Nie wysyłajcie tekstów (fragmentów), które były już gdzieś publikowane (nawet na prywatnych blogach, stronach itp.).
    * Na 90% fragment pracy dyplomowej nie jest tym czego oczekujemy - to zwykle literatura specjalistyczna i pisana naukowym językiem. Chyba że macie w zapasach coś naprawdę ekscytującego :)
    * Nie oczekujemy tekstów raportowych, zbyt analitycznych, zbyt sprawozdawczych (np. sprawozdań z realizacji jakiegoś projektu unijnego), tematy polityczne też średnio-mile-widziane. Nie jesteśmy również szczególnie zainteresowani tekstami traktującymi o sprawach formalnych, proceduralnych związanych z ustawami, zarządzeniami, ministerialnymi wytycznymi. Podobnie rzecz ma się z kwestiami dotyczącymi reformy szkolnictwa wyższego, procesu bolońskiego, strategii lizbońskiej, itp. Oczywiście te wątki mogą się pojawiać, ale nie powinny być motywem przewodnim.
    * Czekamy na każdego autora - jedyny warunek - trzeba ujawnić swe imię i nazwisko oraz podać kilka danych o sobie (wykształcenie, praca, zainteresowania).
    * Jeśli czytając powyższe wskazówki doszliście do wniosku, że to bardziej DZIENNIKARSTWO (naukowe, biznesowe, internetowe itp.) niż tworzenie tekstów NAUKOWYCH (akademickich).... to macie RACJĘ :)

Jak zgłaszać teksty:

- Zanim napiszesz kompletny tekst prześlij do oceny jego próbkę, która zawiera:

    * abstrakt (czyli w 2-3 zdaniach o czym jest tekst),
    * fragment tekstu głównego (ok. 1200 znaków ze spacjami),
    * plan tekstu,
    * stawka netto jaką z chęcią byś otrzymał za tekst (prosimy o 'realne' propozycje)
    * kilka słów o sobie (wykształcenie, zainteresowania, czym się zajmujesz obecnie, itp.).

- Maksymalny czas oceny próbki tekstu to ok. 1-2 tygodnie. Każdy wysyłający otrzyma  informacje o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji.

- Po otrzymaniu informacji z CITTRU o zainteresowaniu Twoim artykułem - prześlij cały tekst (warunki: patrz poniżej) - UWAGA: masz na to maksymalnie 14 dni kalendarzowych.

- Potem ostateczna weryfikacja, jeśli wszystko w porządku CITTRU podpisuje umowę i tekst jest publikowany.

Warunki techniczne:

    * UWAGA: zanim napisz cały tekst prześlij próbkę
    * Objętość głównego tekstu: minimalnie 4000 znaków, maksymalnie 8000 znaków (ze spacjami).
    * Jeśli macie pomysł na krótszy tekst: felieton, recenzję itp. - także jesteśmy nimi zainteresowani. W takim przypadku warunki umowy będą ustalane indywidualnie.
    * Format zapisu: rtf lub doc.
    * Ilustracje, wykresy: można wkleić do tekstu, w razie wydruku będziemy prosili o wersje zdjęć w wyższej rozdzielczości.
    * W nagłówku tekstu prosimy o wpisanie imienia i nazwiska, adresu e-mail i telefonu.
    * Autor musi posiadać pełne prawa autorskie do tekstów i ilustracji (to warunek, który będzie uwzględniony w umowie po przyjęciu tekstu do publikacji).
    * Nabór jest ciągły (do 16.09), nie mniej dobrze się pospieszyć, bo pula na wynagrodzenia może zostać wyczerpana wcześniej.
    * CITTRU bez zgody autora będzie mogło opublikować całość lub fragment tekstu.

Przeczytałeś powyższe uwagi, jesteś zainteresowany, wysyłaj próbkę tekstu na adres: piotr.zabicki@uj.edu.pl - w temacie wpisz "Konteksty nauki ".

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u