Back

Światowej sławy matematycy w Łodzi

 

Ponad 300 uczonych z 24 krajów weźmie udział w Izraelsko-Polskim Zjeździe Matematycznym, który między 11 a 15 września odbędzie się w Łodzi. Jest to największa taka impreza organizowana w Łodzi w ostatnich 20 latach i najważniejsza konferencja poświęcona królowej nauk organizowana w Polsce w tym roku. 
 
 Spotkanie jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM) i Izraelskiej Unii Matematycznej (IMU), organizowane przez całe łódzkie środowisko matematyczne z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej.
 
 
"Powierzenie UŁ i łódzkim matematykom realizacji tak prestiżowego zadania jest uznaniem znaczenia łódzkiego środowiska matematycznego, a także wielką szansą na zaprezentowanie Łodzi jako silnego ośrodka uniwersyteckiego o międzynarodowym znaczeniu" - podkreśla rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak. 
 
Jak informuje, w obradach weźmie udział ponad 300 uczestników z ponad 100 ośrodków naukowych, reprezentujących 24 kraje i 5 kontynentów.
 
Uczestnicząc zjazdu należą do ścisłej czołówki światowej nauki. Profesor Elon Lindenstrauss z Jerozolimy, który będzie jednym z mówców plenarnych spotkania (zajmuje się teorią ergodyczną i jej zastosowaniem w teorii liczb), otrzymał w roku 2010 Medal Fieldsa - matematyczny odpowiednik Nagrody Nobla przyznawany co cztery lata.
 
Wykłady plenarne wygłoszą również: prof. Noga Alon z Tel Avivu, prof. Gady Kozma, prof. Stanisław Kwapień, prof. Mariusz Lemańczyk, prof. Tomasz Łuczak, prof. Simeon Reich i prof. Agata Smoktunowicz. "Osoby te są laureatami wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, jest wśród nich troje laureatów nagrody Europejskiego Towarzystwa Matematycznego" - wyjaśnia Boruszczak.
 
Obrady Zjazdu toczyć się będą w 19 sekcjach tematycznych obejmujących niemal wszystkie dziedziny współczesnej matematyki. Każdej z nich przewodniczyć będzie po jednym matematyku z Polski i Izraela. Wśród współprzewodniczących znajdzie się wiele wybitnych postaci, członków akademii nauk obu krajów, a także młodych obiecujących naukowców.
 
Organizacją Zjazdu zajmuje się grono matematyków łódzkich pod przewodnictwem dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ prof. Ryszarda Pawlaka. Gospodarzem Zjazdu jest Uniwersytet Łódzki, na terenie którego odbywać się będą wszystkie wykłady i obrady.
 
W trakcie Zjazdu zostaną wręczone nagrody za osiągnięcia naukowe: nagroda PTM im. Stefana Banacha, nagroda im. Samuela Dickeina, nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego, nagroda dla młodych matematyków oraz wspólna nagroda Ericpol Telecom wraz z PTM - International Stefan Banach Prize, za pracę doktorską. "Jesteśmy dumni z faktu, że Nagrodę PTM im. Stefana Banacha odbierze łódzki naukowiec prof. Adam Paszkiewicz z UŁ" - podkreśla rzecznik uczelni.
 
W czasie Zjazdu rozstrzygnięty zostanie też Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki, organizowany przez miesięcznik Delta wspólnie z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW pod patronatem PTM.
 
Wszystkie informacje o Zjeździe dostępne są na stronie http://imuptm.math.uni.lodz.pl.
 
PAP - Nauka w Polsce

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u