Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Doktoranci Klub Filmowy Online

Doktoranci Klub Filmowy Online

Towarzystwo Doktorantów zaprasza na kolejną odsłonę Doktoranckiego Klubu Filmowego Online! 25.06. (czwartek) o godz. 19.00 wspólnie obejrzymy i podyskutujemy o filmie „Antropocen. Epoka człowieka”. Prelekcja eksperta oraz wspólna dyskusja odbędą się na platformie Microsoft Teams, natomiast film obejrzymy dzięki stronie e-kinopodbaranami.pl.

Dodatkowo, aby osłodzić Wam sesję (lub nagrodzić te osoby, które mają ją już za sobą) postanowiliśmy zrobić Wam prezent :) W czerwcu w ramach DKF-u każdy z uczestników otrzyma dostęp do dwóch filmów: tytułowego, czyli "Antropocenu" oraz drugiego: do wyboru pomiędzy "Cała przyjemność po stronie kobiet" lub "Van Gogh. U bram wieczności”.

W czerwcu naszą ekspertką będzie Monika Machowska, doktorantka Wydziałowych Kulturoznawczych Studiów Doktoranckich, WSMiP. W swojej prelekcji ekspertka pokrótce, acz merytorycznie przybliży nam tematykę filmu, a po seansie weźmie udział we wspólnej dyskusji.

Poprzedzająca film prelekcja eksperta oraz późniejsza dyskusja odbędą się na platformie Microsoft Teams. Link do zespołu.

Projekcja odbędzie się za pomocą strony e-kinopodbaranami.pl. Każdy z widzów musi wcześniej założyć tam konto, aby film mógł zostać dodany do jego wirtualnej biblioteczki.

Chęć uczestnictwa w DKF-ie proszę zgłaszać osobie odpowiedzialnej za organizację: [anna.michalik@doctoral.uj.edu.pl] najpóźniej na godzinę przed projekcją. Przy zapisie należy podać swoje imię i nazwisko, e-mail wykorzystany do założenia konta na platformie e-kinopodbaranami.pl oraz – DODATKOWO – tytuł drugiego wybranego filmu („Cała przyjemność po stronie kobiet” lub „Van Gogh. U bram wieczności”). W przypadku braku stosownej informacji drugi film zostanie przydzielony losowo. 
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktowania się w wiadomości prywatnej :)
 

„Antropocen. Epoka człowieka”, reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier.
Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.
Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem „człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną - uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?
(opis dystrybutora)
Zwiastun

„Cała przyjemność po stronie kobiet”, reż. Barbara Miller
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.
Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman, ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Na kanwie jej wspomnień powstał miniserial Unorthodox. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.
(opis dystrybutora)
Zwiastun

Van Gogh. U bram wieczności”, reż. Julian Schnabel

Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe).
Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.
(opis dystrybutora)
Zwiastun

Z kim widzimy się już w czwartek? ;)