I Edycja (2009/2010)

Inauguracyjne spotkanie, 29 marca 2010

Po długich przygotowaniach wreszcie ruszyła I edycja Salonu Naukowego Towarzystwa Doktorantów UJ. Jest to kontynuacja idei realizowanej wcześniej przez TD.  Pierwsze spotkanie odbyło się 29 marca 2010, w „Klubie pod Jaszczurami", gdzie Salon gościł również w następnych miesiącach.

Podczas kwietniowej sesji Salonu zaprezentowali się:

  • Mateusz Filary z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ z tematem „Filozofia polityczna realizmu"
  • Adam Kirpsza z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ z tematem  „Epoka biometryzacji - czy człowiek stanie się pozbawionym prywatności identyfikatorem?"
  • Joanna Stojer z Wydziału Prawa i Administracji UJ z tematem „Ach te seriale… Wpływ seriali kryminalnych na oczekiwania widzów wobec organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości"

Spotkanie prowadził mgr Janusz Górecki, inicjator i organizator pierwowzoru Salonu, jakim był Salon Kulturalno - Naukowy.

Zgromadzona publiczność czynnie brała udział w dyskusjach i polemikach. Padło wiele pytań, wywołujących nieraz wiele emocji. Zarówno publiczność, jak i prelegenci mogli być usatysfakcjonowani. W spotkaniu wziął również udział prof. Andrzej Mania, Prorektor UJ ds. dydaktyki, który na dowód uznania postanowił przyznać Salonowi swój patronat honorowy.

W ramach konkursu Salonu Naukowego TD UJ za najlepszy referat kwietnia publiczność uznała prezentację mgr. Adama Kirpszy z referatem „Epoka biometryzacji - czy człowiek stanie się pozbawionym prywatności identyfikatorem?". Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

II spotkanie - 26 kwietnia 2010

W „Klubie pod Jaszczurami" 26 kwietnia 2010 odbyło się drugie spotkanie Salonu Naukowego TD UJ. W czasie Salonu swoje referaty przedstawiło troje prelegentów:

Mgr Joanna Rzońca (Instytut Sztuk Audiowizualnych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej) z tematem „Rita Angus i Colin McCahon – malarze z Kraju Długiej Białej Chmury". W swoim wystąpieniu pani Joanna przedstawiła sylwetki dwojga charakterystycznych dla nowozelandzkiego malarstwa artystów: Rity Angus i Colina McCahon, zwracając uwagę na szczególny charakter sztuki nowozelandzkiej łączący elementy folklorystyczne z kolonialnymi.

Mgr Urszula Wolak (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych) z tematem „Życie usłane włosami. O znaczeniu kobiecych włosów w afro amerykańskiej kulturze XIX i XX w.". Prelegentka przybliżyła słuchaczom zagadnienie fenomenu „kultury włosów" oraz jej konsekwencji dla wyglądu i autopostrzegania współczesnych Afroamerykanów.

Mgr Konrad Szocik (Zakład Ontologii Instytutu  Filozofii) z tematem „Od religii do ateizmu".  Pan Konrad przedstawił rozwój myśli ateistycznych od Kartezjusza po Fichtego. Wszyscy prelegenci stanęli na wysokości zadania, wciągając publiczność w ciekawe dyskusje.

Spotkanie poprowadziły mgr Agata Jurkowska i mgr Joanna Dziadowiec z Komisji Kultury TD UJ.

Oczy cieszyła liczna grupa słuchaczy i dyskutantów, którzy przybyli na kwietniowe spotkanie Salonu. Wśród obecnych na widowni nie zabrakło przedstawicieli Rady Towarzystwa Doktorantów, przedstawicieli wydziałów, a także studentów.

W ramach konkursu na najlepszy referat miesiąca zwyciężyła prezentacja mgr Urszuli Wolak „Życie usłane włosami. O znaczeniu kobiecych włosów w afro-amerykańskiej kulturze XIX i XX w.". Serdecznie gratulujemy!

III spotkanie - 17 maj 2010

Już po raz kolejny w Klubie pod Jaszczurami odbyła się sesja Salonu Naukowego TDUJ. I tym razem swoje prace przedstawiło i poddało ocenie publiczności troje prelegentów. W poniedziałkowy wieczór można było wysłuchać następujących prezentacji:

  • „Czytanie mumii", mgr Joanna Rogóż, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Zakład Antropologii
  • „Czy kwadrat może być kołem, czyli czy jechać taksówką czy iść pieszo…?", mgr Sebastian Baran, Wydział Matematyki i Informatyki UJ, Instytut Matematyki
  • „Gdzie te ludzie? - czyli demografia Polski w 15 minut", mgr Arkadiusz Wrebiak, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Zakład Antropologii

Spotkanie prowadziły Berenika Koźbiał i Justyna Marchewka z Komisji Kultury TD UJ.

Wszyscy prelegenci zostali obdarzeni gromkimi brawami, ale zostali też wystawieni na serię pytań i uwag. Dyskusje toczyły się żywo. Spotkanie uwieńczył wybór zwycięzcy spotkania, którym został Arkadiusz Wrebiak z Zakładu Antropologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Laureat otrzymał możliwość wzięcia udziału w walce o nagrodę główną Salonu. Gratulujemy!

IV spotkanie - 7 czerwca 2010

Przy Rynku Głównym 7 czerwca miało miejsce ostatnie w roku akademickim 2009/2010 spotkanie I edycji Salonu Naukowego TDUJ. Spośród wielu zgłoszeń do zaprezentowania się publiczności zostały wybrane następujące prezentacje:

Prawda, rzeczywistość i inne złudzenia w epoce Web 2.0", mgr Bartosz Kosiński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Instytut Studiów Regionalnych

„Przestroga, pustka i tęsknota. Reprezentacje holokausty po 1989", mgr Katarzyna Meroń, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Instytut Europeistyki

„Biosocjologia. Między przypadkiem i przeznaczeniem", mgr Michał Żebrowski, Wydział Filozoficzny, Zakład Antropologii Społecznej

Prezentacje dały pole do szerokiej dyskusji i wielu polemik. Emocji było wiele, zwłaszcza że spotkanie dawało szansę na uczestnictwo w finałowym etapie konkursu. Nie dało się więc ukryć nerwowości prelegentów i żywego zainteresowania publiczności. W wyniku głosowania publiczności zwycięzcą miesiąca został Michał Żebrowski. Laureat otrzymał nagrodę i tytuł prelegenta miesiąca. Serdecznie gratulujemy!

Należy dodać, że czerwcowe spotkanie Salonu zgromadziło niezwykle liczną publiczność – przyszło ponad 50 osób!

Starcie gigantów - 23 czerwca 2010

Finałowe spotkanie I edycji Salonu Naukowego odbyło się w Collegium Novum 23 czerwca 2010. Na spotkanie to wszyscy oczekiwali z niecierpliwością. Po wielu emocjach i dyskusjach czterech poprzednich spotkań można było jeszcze raz usłyszeć zwycięskie referaty. A były to:

  • referat miesiąca marca  „Epoka biometryzacji - czy człowiek stanie się pozbawionym prywatności identyfikatorem?"  mgr Adam Kirpsza, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ,
  • referat miesiąca kwietnia „Życie usłane włosami. O znaczeniu kobiecych włosów w afro-amerykańskiej kulturze XIX i XX w.", mgr Urszula Wolak, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ,
  • referat miesiąca maja „Gdzie te ludzie? - czyli demografia Polski w 15 minut.", mgr Arkadiusz Wrebiak, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Zakład Antropologii,
  • referat miesiąca czerwca „Biosocjologia. Między przypadkiem i przeznaczeniem", mgrMichał Żebrowski, Wydział Filozoficzny, Zakład Antropologii Społecznej.

Zebrała się spora publiczność, a wśród niej i stali bywalcy, i nowi zainteresowani, a także pozostali prelegenci. Prezentacje te dały pole i temat do szerokiej dyskusji i wielu polemik. Emocji było wiele, zwłaszcza, że spotkanie to dawało szansę na uczestnictwo w finałowym spotkaniu i ostatnim etapie konkursu. Nie dało się więc ukryć nerwowości prelegentów i żywego zainteresowania publiczności.  Po wygłoszeniu wszystkich referatów był czas na dyskusję, w trakcie której Kapituła Konkursu miał możliwość ocenienia i wyłonienia laureata. W obradach uczestniczył również Prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. Oceniane były zarówno umiejętności prezentacji i argumentacji przedstawianych zagadnień, ale również atrakcyjność tematu i wybranej formy.

Zwycięzcą I edycji Salonu Naukowego został Pan Arkadiusz Werbiak z Zakładu Antropologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, z referatem „Gdzie te ludzie? - czyli demografia Polski w 15 minut.".Główną nagrodę jaką jest  2 000 złotych z przeznaczeniem na badania naukowe, wręczył prof. Andrzej Mania Prorektor UJ ds. dydaktyki, który sprawował Honorowy Patronat nad całym przedsięwzięciem.

Komisja Kultury chciała bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w ideę Salonu Naukowego, w szczególności zaś wszystkim prelegentom i publiczności biorącej udział w kolejnych spotkaniach Salonu i czynnie uczestniczącej w dyskusjach. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc prof. Andrzejowi Mani, a także Radzie Towarzystwa Doktorantów UJ na czele z Tomaszem Pugacewiczem.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z I spotkania z I edycji Salonu Naukowego.

Zobacz również