Powrót

Konferencja "Europa Środkowo - Wschodnia. W oczekiwaniu na Powrót Imperium?"

W 1989 r. na skutek przemian gospodarczych w Państwach Układu Warszawskiego i ZSRS rozpadł się porządek polityczny Europy Środkowo - Wschodniej, który trwał od czasów podporządkowania tych terenów wpływom sowieckim po zakończeniu II Wojny światowej.
   Moskwa w państwach Europy Środkowo-Wschodniej konsekwentnie udzielała poparcia lojalnym wobec niej, lokalnym partiom komunistycznym. Wykorzystywała Armię Czerwoną oraz swoją pozycję by wspierać marionetkowe rządy. Sowieccy instruktorzy pomagali instalować w okupowanych krajach wojsko, aparat policyjny, sądowy i partyjny. Podobne schematy działały we wszystkich państwach bloku wschodniego, podobna też była ich powojenna historia.
   Równocześnie zbliżone procesy doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w końcu lat osiemdziesiątych, który to okres, nam Polakom, kojarzy się z ruchem Solidarności, będącej symbolem przemian i antykomunistycznego oporu.Trzy państwa z dawnego bloku sowieckiego w 1991 roku utworzyły Trójkąt Wyszehradzki, który dwa lata później po rozpadzie Czechosłowacji przekształcił się w Grupę Wyszehradzką. Jak obecnie wygląda sytuacja tych państw na arenie międzynarodowej. Czy rządzona przez liberałów Polska, Węgry z konserwatywnym rządem,  socjalistyczne Czechy i Słowacja mogą prowadzić wspólną politykę? Jakim torem należy podążać? Przez okres lat 90-tych Rosja była słaba pogrążona w wewnętrznym kryzysie. Jednak z chwilą dojścia do władzy Władimira Putina w maju 2000 r. rozpoczął się proces przywracania silnej władzy w samej Rosji. Jakie to niesie za sobą konsekwencje dla państw Europy Środkowo – Wschodniej? Czy rosnące wpływy polityczne Federacji Rosyjskiej obserwowane w ostatnich latach oznaczają powrót Imperium? I jeśli tak to jak powinniśmy na to zareagować? Czy restytucja potęgi Rosji znajdzie w krajach Europy Środkowo - Wschodniej poparcie wśród ludzi związanych niegdyś z ZSRS? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uznani międzynarodowi eksperci.

21 - 22 listopada Kraków

  I) Panel: Europa Wschodnia.
Homo postsovieticus – ponad 20 lat po przemianie ustrojowej. Europa Wschodnia- sytuacja i wyzwania:
•       Andrzej Nowak: Zagadnienia demograficzne w Europie Środkowo- Wschodniej;
•       Jan Holzer: Reżimy i mechanizmy  polityczne w Europie Środkowo- Wschodniej;
•       Henryk Głębocki: Ewolucja polityki Rosji wobec swych peryferii 1991-2013 (dawne republiki sowieckie),
•       Aleksander Łaniewski: Sytuacja Białorusi;
•       Marek Wojnar: Litwa, Łotwa i Estonia wobec dziedzictwa epoki sowieckiej: narracja historyczna jako czynnik integracji i dekompozycji społeczeństw.
    II) Panel: Rosja
Upadłe imperium; jego polityka wewnętrzna i zagraniczna.
•       Krzysztof Szczerski: Relacje Rosja – Unia Europejska, Rosja – Polska;
•       Włodzimierz Marciniak: Polityka wewnętrzna Rosji, władza i społeczeństwo  Federacji, diagnoza;
•       Petra Kuchyňková: Russian Relations with the region of Central Europe: the example of Czech-Russian Relations
    III) Panel: Państwa Grupy Wyszehradzkiej
Jak wygląda sytuacja państw z Grupy Wyszehradzkiej? Czy w obecnej sytuacji są one w stanie prowadzić jedną, wspólną politykę? Jak wzmocnić sytuację Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej
•       Ákos Engelmayer- sytuacja Węgier
•       Adrienne Körmendy – pragmatyzm polityczny i interes narodowy
•       Brzetysław Dańczak- sytuacja Czech i Słowacji
•       Krzysztof Szczerski – relacje państw Grupy Wyszehradzkiej z Unią Europejską
   IV) Panel studencki
   V) Panel: Debata: Europa środkowo wschodni – spór polityk historycznych.
        Moderator: Andrzej Nowak

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów do udziału w panelu studenckim, na którym można wygłosić swoje referaty. Krótkie abstrakty należy przesłać do 8 listopada na adres:easteurope@studencidlarp.pl .

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco informacji na temat konferencji na stronie: www.studencidlarp.pl , a także na facebook'u: https://www.facebook.com/StudencidlaRP?ref=ts&fref=ts

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u