Powrót

Światowej sławy uczeni będą dyskutować w Krakowie o filozofii w nauce

O neurobiologii pamięci, teoriach wszystkiego i o ontologii skali Planck'a dyskutować będą 27 stycznia w Krakowie światowej sławy uczeni podczas międzynarodowego seminarium Philosophy in Science. 

Spotkanie jest organizowane przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w ramach projektu Limits of Scientific Explanation (Granice naukowego wyjaśniania).

 

W konferencji wezmą udział i wygłoszą referaty światowej sławy naukowcy i filozofowie, m.in. Yadin Dudai, Helge Kragh oraz ks. Michał Heller. Poza tym, w seminarium będą uczestniczyć wybitni specjaliści z dziedzin takich jak neuroscience, matematyka, fizyka, historia nauki i kosmologia, którzy działalność naukową łączą z refleksją filozoficzną.

Celem seminarium będzie omówienie filozoficznych zagadnień w nauce z perspektywy analitycznej oraz historycznej. Organizatorzy konferencji przypominają, że filozofię w nauce odróżniać należy od filozofii nauki: ta druga patrzy na działania naukowców niejako "z lotu ptaka", zaś ta pierwsza wyrasta z praktyki naukowej.

Koncepcję filozofii w nauce (http://www.filozofiawnauce.pl/01/index.php/pl/o-nas) opracował Michał Heller. Początkowo koncepcja ta opierała się głównie na fizyce, ale potem rozszerzyła się również na inne dziedziny wiedzy.

"Filozofia w nauce to typ refleksji filozoficznej uprawianej w ścisłym kontakcie z naukami matematyczno-przyrodniczymi. Idee filozoficzne nieraz wpływały i nadal wpływają na powstawanie i ewolucję teorii naukowych, tradycyjne problemy filozoficzne są uwikłane w teorie empiryczne, a założenia nauki powinny stać się przedmiotem głębokiego namysłu" - zapowiadają konferencję organizatorzy.

Uczestniczący w konferencji ks. Michał Heller to filozof, fizyk, kosmolog, matematyk, popularyzator nauki, badacz relacji między nauką i religią, członek Papieskiej Akademii Nauk i laureat Nagrody Templetona. Yadin Dudai to z kolei jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych neurobiologów, pracownik Instytutu Weizmanna. Przedmiotem badań Yadina Dudaia są neurobiologiczne podstawy pamięci i procesów uczenia się. Z kolei Helge Kragh jest jednym z najwybitniejszych współczesnych historyków nauki, filozofem i kosmologiem. Specjalizuje się w historii i filozofii fizyki oraz chemii. Pracuje na duńskim Uniwersytecie w Aarhus.

Dla słuchaczy wstęp jest wolny, wykłady prowadzone będą w języku angielskim, przewidziany został czas na zadawanie pytań prelegentom.

Seminarium zostanie przeprowadzone w salach reprezentacyjnych Pałacu Larischa (Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Bracka 12, Kraków). Początek wydarzenia o godz. 9.00. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie:http://seminar.philosophyinscience.com/programme.php

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u