Powrót

Studenci UJ medalistami Światowej Olimpiady Fizycznej w Indonezji

Wojciech Tarnowski i Adam Wyrzykowski, studenci pierwszego roku studiów matematyczno-przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobyli srebrne medale na Światowej Olimpiadzie Fizycznej (WoPhO). Odbyła się ona na przełomie grudnia i stycznia w Mataram na indonezyjskiej wyspie Lombok. 

W fizycznych zmaganiach udział wzięło 109 uczestników z 15 krajów. Oprócz dwóch reprezentantów Polski w Olimpiadzie uczestniczyli studenci pochodzący z Chin, Turcji, Kazachstanu, Słowacji, Estonii, Hong Kongu, Singapuru, Węgier, Rosji, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Brazylii i Indonezji.

 

Jury złożone z przedstawicieli środowisk naukowych różnych krajów wyłoniło 11 zdobywców złotego medalu, wśród których znaleźli się olimpijczycy z Chin, Estonii, Niemiec, Węgier, Rosji, Indonezji, Singapuru i Słowacji.

Srebrny medal otrzymało 12 uczestników pochodzących z Singapuru, Indonezji, Polski, Bułgarii, Kazachstanu, Białorusi, Bułgarii i Niemiec. Przyznano również 11 brązowych medali, z czego 7 olimpijczykom z Indonezji, a pozostałe uczniom z Rosji, Węgier, Hong Kongu i Turcji.

Olimpiada miała wyłonić najlepszego z najlepszych, dlatego do udziału w niej zaproszono złotych i srebrnych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO) i Azjatyckiej Olimpiady Fizycznej (APhO). Wzięli w niej również udział zawodnicy wyłonieni z tzw. Selection Round, które polegało na rozwiązaniu 10 zadań wymagających niestandardowych rozwiązań, długich rachunków lub obliczeń numerycznych.

Wojciech Tarnowski został zaproszony do wzięcia udziału w Olimpiadzie jako medalista IPhO, natomiast Adam Wyrzykowski uzyskał najlepszy, bo aż 100-procentowy wynik w Selection Round.

Część konkursowa trwała dwa dni - pierwszego dnia na uczestników czekały trzy zadania teoretyczne z zakresu mechaniki, elektrodynamiki i optyki/mechaniki klasycznej. Na ich wykonanie studenci mieli pięć godzin. Drugiego dnia uczestnicy zmagali się z dwoma zadaniami doświadczalnymi z elektrodynamiki oraz mechaniki, na których rozwiązanie mieli po 2,5 godziny.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u