Powrót

Si vis pacem, para bellum – dyplomacja czy siła?. Konferencja w ramach XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO na Targach Kielce

Szanowni Państwo,

Organizatorzy mają zaszczyt zaprosić na konferencję Si vis pacem, para bellum –   dyplomacja czy siła?, która odbędzie się 2 września 2015 roku, w ramach XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO na Targach Kielce.

Si vis pacem, para bellum – ta stara łacińska sentencja wciąż pozostaje aktualna. Polska musi być gotowa do skutecznego działania, aby powstrzymać każdego potencjalnego agresora. Po czasie rozszerzenia zadań i zaangażowania operacyjnego poza obszarem traktatowym wracamy do misji kolektywnej obrony, co jest zgodne z interesami bezpieczeństwa Polski. Coraz częściej dostrzegana jest potrzeba zwielokrotnienia działań mających na celu zwiększenie obronnego potencjału militarnego. Konsekwentna ich realizacja czynić będzie państwo polskie znacznie bardziej odpornym na agresję. Potrzebna jest więc dyskusja, aby poznać opinie różnych środowisk, w tym zarówno naukowych jak i praktycznie zajmujący się rzeczoną problematyką, aby z jednej strony wyciągnąć pomysły, wnioski a z drugiej uspokoić społeczeństwo przed obawami kolejnej wojny.

Wydarzenia ostatnich lat potwierdzają wcześniejsze teoretyczne prognozy dotyczące możliwości wystąpienia konfliktów o charakterze zbrojnym, zarówno w wymiarze wewnętrznym, wewnętrznym umiędzynarodowionym jak również międzynarodowym. Zaangażowane są w nie państwa oraz, coraz częściej, podmioty pozapaństwowe takie jak: ruchy narodowowyzwoleńcze, organizacje terrorystyczne, ruchy religijne aż po ugrupowania polityczne w wymiarze wewnątrzpaństwowym. Biorąc pod uwagę jeden z podstawowych atrybutów państwa jakim jest prawo do własnej i suwerennej polityki bezpieczeństwa należy liczyć się z możliwością eskalacji zagrożeń. Mogą one przyjmować różnoraki charakter od politycznych, gospodarczych, społecznych poprzez formy mieszane aż po militarne, z użyciem sił zbrojnych łącznie. Jednym z najważniejszych wyzwań dla każdego państwa jest bieżące reagowanie na zmiany zachodzące w jego otoczeniu i systematyczne dostosowanie (doskonalenie) własnych możliwości militarnych. Powyższe realizowane jest zwykle na drodze rozbudowy potencjału wojskowego w oparciu o możliwości własne lub podmioty zewnętrzne. Konsekwencją tego typu zachowań jest naruszenie równowagi istniejącego stosunku sił, a zarazem wzrost poczucia zagrożenia podmiotów funkcjonujących w bliższym i dalszym otoczeniu ośrodka objętego kryzysem. Naturalnym zachowaniem obronnym jest skokowo zwiększające się zapotrzebowanie na nowoczesny sprzęt i uzbrojenie wojskowe, które zazwyczaj obejmuje znaczną część państw danego regionu.

Celem konferencji będzie dokonanie diagnozy i usystematyzowanie wiedzy w obszarze bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, dostrzeżenie błędów prawnych i politycznych decyzji oraz zarysowanie możliwych kierunków rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego Polski.

W ramach konferencji poruszane będą kwestie bezpieczeństwa narodowego zawarte w następujących obszarach tematycznych:

-  wojna jako usługa,

-  dyplomacja jako źródło rozwiązywania problemów,

-  nowa historia XXI wieku, Europa dyktatur,

-  Polska w stosunkach międzynarodowych,

-  dylematy prawa i polityki,

-  siły zbrojne jako środek polityki państwa,

-  legislacyjno-prawne uwarunkowania bezpieczeństwa państwa.

Jesteśmy przekonani, że czynny udział Państwa w naszej konferencji przyczyni się do nadania jej wysokiego poziomu naukowego, a rezultaty dyskusji będą mogły być wykorzystane w rozwiązywaniu wielu tak istotnych problemów. Publikacje z wnioskami po naszej konferencji zamierzamy przekazać instytucjom naukowym, jak również odpowiednim organom władz państwowych.

                Z wyrazami szacunku

Komitet Organizacyjny

 

Pełen komunikat o konferencji

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u