Powrót

Konferencja Kościół rzymskokatolicki i media w Europie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie
Zakład Kultury Zachodnioeuropejskiej
zapraszają na
Interdyscyplinarną Międzynarodową Konferencję Naukową
zatytułowaną
Kościół rzymskokatolicki i media w Europie

Celem konferencji jest przedstawienie problemów wynikających z relacji między mediami komunikacji masowej a Kościołem rzymsko-katolickim.     
    Media komunikacji masowej nieustannie informują swych odbiorców
o problemach Kościoła, o jego kryzysie, o porażkach i sukcesach, o przyczynach radości i cierpienia. Ważne jest jednak, aby media posługiwały się językiem neutralnym, językiem wyzbytym uproszczonej, „manichejskiej” formy wartościowania.
    W mediach komunikacji masowej można wyróżnić trzy najogólniejsze tendencje: krytyka, apoteoza albo przyjęcie strategii „oblężonej twierdzy”.    Współcześnie media komunikacji masowej realizują w dużej mierze dziedzictwo krytyczne, które swe źródło ma w Oświeceniu. Odnosząc się do tej tradycji intelektualnej, pragniemy omówić w sposób intersubiektywny te kwestie, które są przedstawiane schematycznie i błędnie w przekazach masowych, poszukując przy tym także modelowych przykładów na styl prowadzenia dialogu między Kościołem i społeczeństwem poprzez media.
    W trakcie konferencji chcielibyśmy rozważyć kwestię wypracowania adekwatnego języka, który  będzie – dbając o budowanie prawdy – w sposób wiarygodny poruszał problemy, z którymi boryka się Kościół. Chcemy, aby w trakcie tej konferencji spotkały się osoby, które – prezentując odmienne poglądy naukowe oraz religijne – zechciały wskazać, co należy wprowadzić do debaty publicznej, by
w jej horyzoncie obrazy Kościoła nie zlewały się w kakofonię uproszczeń i nadużyć (zarówno na poziomie krytyki, jak i apologii). Należy przy tym uwzględnić fakt, że obrazy Kościoła tworzone i przedstawiane w mediach komunikacji masowej odnoszą się pośrednio lub bezpośrednio do sfery sacrum, a poprzez to do podstaw ludzkiej egzystencji.  
    Wydaje się, że wiele problemów lokalnych w europejskim Kościele rzymsko-katolickim  wynika ze stygmatyzacji płci, seksualności oraz cielesności samego człowieka. W każdej z tych sfer doświadczenie siebie opiera się na zanegowaniu inności w sobie – dotyczy to zarówno osób duchownych, jak i rodzin. Awangardą tych zjawisk jest język codzienny i obrazy medialne wpływające na tworzenie wyobrażeń społecznych. Niezwykle ważne jest również uwzględnienie perspektywy historycznej, politycznej oraz społecznej – wyzwań odnoszących się do tożsamości i obyczajowości.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tą problematyką do wzięcia udziału w tej konferencji, która będzie nade wszystko rozmową dotyczącą konieczności rozpoznania przyczyn problemów oraz znalezienia możliwych, konstruktywnych rozwiązań.

Działy tematyczne:
I – Możliwości dialogu
II – Dyskursy wykluczenia (między innością a wyobcowaniem)
III – Między przemilczeniem a ignorancją
IV – Dziedzictwo i przyszłość


Międzynarodowa konferencja naukowa Kościół rzymskokatolicki i media w Europie odbywać się będzie w Gnieźnie w dniach od 15 do 16 marca 2012 roku. Konferencja będzie prowadzona w dwóch językach: polskim i angielskim.

Prosimy o przesłanie abstraktów (do 300 słów) oraz krótkiej notki biograficznej (od 50 do 100 słów) do 31 grudnia 2011 roku na adres: dr Katarzyny Szewczyk-Haake, email: haaczyk@amu.edu.pl albo na adres dra Marka Kaźmierczaka, email: kazmier@amu.edu.pl
Zgłoszone propozycje wystąpień będą recenzowane. Organizatorzy konferencji
w ciągu dwóch tygodni od ostatecznej daty nadsyłania zgłoszeń poinformują wszystkie osoby zainteresowane o decyzji recenzentów.

Opłata: 100 Euro (lub 400 zł) dla uczestników
Opłata zawiera materiały konferencyjne, posiłki oraz poczęstunki, a także publikację w monografii (wydanej w języku angielskim). Opłata konferencyjna nie zawiera cen za noclegi.
Istnieje możliwość zarezerwowania przez organizatorów miejsc noclegowych
w akademikach UAM w Gnieźnie.


Konferencja jest organizowana przez:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie

Organizatorzy konferencji:

prof. zw. dr hab. Kazimierz Dopierała, IKE UAM
dr Katarzyna Szewczyk-Haake, IKE UAM
dr Marek Kaźmierczak, IKE UAM
 

Bądź w kontakcie z TD Bądź w kontakcie z TD

RSS

Kanał RSS

Lista mailingowa

Strona TDUJ na facebook'u

Grupa TDUJ na facebook'u