Zasady ogólne Stypendium doktoranckie

Zasady ogólne dotyczące

stypendium doktoranckiego

na Uniwersytecie Jagiellońskim

Podstawą do przyznawania doktorantom stypendium doktoranckiego jest art. 200 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej zwana Ustawą). Przepis ten określa najważniejsze zasady dotyczące tej formy wsparcia finansowego dla doktorantów.

Art 200 ust. 2 ustanawia minimalną wysokość stypendium na kwotę stanowiącą równowartość 60 % minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich. Z kolei ust. 3 tegoż artykułu ustanawia Rektora uczelni jako organ któremu przysługuje kompetencja do wydawania decyzji o przyznawaniu stypendium. Wreszcie ust. 4 ustanawiał regułę iż wykluczone jest przyznawanie stypendium doktoranckiego doktorantom którzy podejmują pracę zarobkową w pełnym wymiarze czasu pracy. Zasada ta została uchylona i doktoranci którzy podejmują pracę zarowno w pełnym, jak i w mniejszym wymiarze czasu mogą ubiegać się o stypendium.


Przepisy ustawy są skonkretyzowane przez postanowienia Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni (dalej zwane Rozporządzeniem).

§ 12 tego Rozporządzenia określa warunki które musi spełnić doktorant by móc otrzymać stypendium. Warto tu przytoczyć brzmienie tego przepisu:

„Stypendium doktoranckie może otrzymać doktorant, który

  • terminowo realizuje program studiów doktoranckich
  • i wykazuje się zaangażowaniem w prowadzeniu zajęć dydaktycznych lub badawczych w ramach praktyk zawodowych
  • albo zaangażowaniem w realizację badań naukowych prowadzonych przez jednostkę organizacyjną uczelni.”


Należy podkreślić, że § 12 w swym pierwotnym brzmieniu zakładał, iż warunkiem otrzymania stypendium jest łączne spełnienie przez doktoranta dwóch warunków tzn. prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz prowadzenia badań naukowych. Nowelizacja Rozporządzenia dokonana w 2009 r. zmieniła to postanowienie. Obecnie prowadzenie zajęć dydaktycznych nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania stypendium.

§ 13 Rozporządzenia normuje ponadto pewne zagadnienia procedury przyznawania stypendium:

  1. Stypendium doktoranckie przyznaje się na wniosek doktoranta.
  2. Doktorant wykonujący pracę zarobkową dołącza do wniosku oświadczenie o wymiarze czasu pracy i wysokości dochodów uzyskiwanych w związku z wykonywaniem tej pracy.
  3. Wniosek składa się do kierownika studiów doktoranckich.
  4. Kierownik studiów doktoranckich, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, przekazuje go wraz ze swoją opinią rektorowi.


Jednocześnie w § 14 Rozporządzenia ustanawiana została górną granica stypendium. Jest nią kwota stanowiącą równowartość 100 % minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta. Takie ustalenie jest dopuszczalne, gdyż Ustawa określa jedynie dolna kwotę graniczną stypendium.

Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim zostały określone w stosownym Regulaminie uchwalonym przez Senat UJ w dniu 27 maja 2009 r.

Regulamin ten wprowadza dalszą konkretyzację przepisów Ustawy i Rozporządzenia. W § 1 stanowi on iż stypendia przyznawane są ze środków Wydziału.

Wniosek o przyznanie stypendium doktorant musi złożyć na ręce kierownika studiów doktoranckich, wraz z indeksem i innymi wymaganymi dokumentami, do dnia 30 czerwca danego roku akademickiego.

W przypadku gdy doktorant uzyska zgodę kierownika studiów doktoranckich na przedłużenie terminu do złożenia dokumentacji niezbędnej do zaliczenia roku, wówczas może złożyć wniosek o stypendium wraz z wymaganą dokumentacją do dnia 30 września danego roku akademickiego.

Ponadto doktorant który złożył wniosek do 30 czerwca może złożyć jego uzupełnienie obejmujące okres od 1 lipca do 30 września.

Doktoranci I roku składają wniosek wraz z podaniem ERK kandydata na studia doktoranckie (§ 3 ust. 1 Regulaminu).

Podstawą do przyznania stypendium jest lista rankingowa obejmująca wszystkich doktorantów którzy złożyli wniosek. Listę taką sporządza kierownik studiów doktoranckich na danym wydziale. Ma on obowiązek to uczynić w ciągu 5 dni roboczych po terminie zaliczenia roku tj. do 5 października nowego roku akademickiego.

Lista rankingowa musi zawierać podanie punktacji którą otrzymali doktoranci ubiegający się o stypendium. Lista ta jest przekazywana Rektorowi, który podejmuje decyzję w przedmiocie przyznania stypendium (§ 4 ust. 1 Regulaminu).

§ 5 ust. 1 Regulaminu wyznacza kryteria sporządzania listy rankingowej. Kryteriami tymi są w szczególności:

  1. postępy w przygotowaniu pracy doktorskiej,
  2. prowadzone zajęcia oraz inne zadania realizowane w trakcie studiów doktoranckich,
  3. publikacje,
  4. udział w konferencjach naukowych lub w ich organizacji,
  5. oceny, bądź zaliczenia uzyskane w roku akademickim z przedmiotów wymaganych przez program studiów.

W przypadku doktorantów I roku stypendium przyznawane jest w oparciu o wyniki postępowania rekrutacyjnego.

System punktacji za poszczególne osiągnięcia doktoranta ustala w odrębnej uchwale Rada Wydziału (§ 5 ust.2 Regulaminu). Rada może przy tym ustalić dodatkowe kryteria oceny doktorantów, a także może ustalić dodatkowe warunki, jakie winni spełniać doktoranci ubiegający się o przyznanie stypendium uwzględniające specyfikę funkcjonowania wydziału (§ 5 ust. 4 Regulaminu).

Uchwała Rady Wydziału w sprawie punktacji oraz kryteriów musi być ogłoszona i podany do publicznej wiadomości nie później, niż 3 miesiące przed terminem składania wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego (§ 5 ust. 4 Regulaminu).

Decyzję w sprawie przyznania stypendium doktoranckiego, okresie jego pobierania oraz jego wysokości podejmuje Rektor na wniosek Dziekana, zaopiniowany przez kierownika studiów doktoranckich. Dziekan informuje przy tym Rektora o wysokości środków posiadanych na wypłatę stypendiów (§ 6 ust. 1 Regulaminu). Rektor przy ustalaniu wysokości stypendium jest oczywiście związany granicami wyznaczonymi przez § 14 Rozporządzenia.

Stypendium jest przyznawane na rok akademicki i wypłacane przez okres 12 miesięcy, za każdy miesiąc z góry (§ 2 ust. 4 Regulaminu).

Stypendium może być wypłacane w okresie trwania urlopu naukowego, a także w trakcie przedłużenia po 4 latach studiów. Decyzję w sprawie wypłaty, bądź niewypłacania stypendium doktoranckiego podejmuje w takich wypadkach Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady wydziału (§ 7 ust. 1 Regulaminu).

Stypendium doktoranckie nie przysługuje natomiast w okresie urlopu dziekańskiego (§ 7 ust. 2 Regulaminu).

Rektor może zmienić decyzję dotyczącą nieprzyznania stypendium, jeżeli zostaną zwolnione środki finansowe. Stypendium jest przyznawane kolejnej osobie na liście rankingowej na okres od daty podjęcia decyzji aż do końca roku akademickiego (§ 4 ust. 2 Regulaminu).