Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorancki Klub Filmowy

Doktorancki Klub Filmowy

Po raz kolejny Komisja Kultury Towarzystwa Doktorantów UJ zaprasza Was do zagłosowania na film, który będzie można oglądać na najbliższym Doktoranckim Klubie Filmowym, który odbędzie się w czwartek 15 grudnia.

Możecie zagłosować do niedzieli 4 grudnia za pomocą poniższej ankiety: 

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=6yYO676_0keekOvSQm286wxTh_JU6N1Il-DkI3-NpP1UQzNZOUk0RE00NUpTMTNNNlhRT1Y3OUIyMS4u

Tym razem do wyboru są następujące filmy:

Bardo. Fałszywa kronika garści prawd, Meksyk, reż. Alejandro G. Iñárritu

Najnowszy film pięciokrotnego laureata nagrody Akademii Filmowej, Alejandro G. Iñárritu.


Bardo. Fałszywa kronika garści prawd jest epickim, widowiskowym i frapującym doświadczeniem opowiadającym intymną i wzruszającą historię Silverio, znanego meksykańskiego dziennikarza i dokumentalisty mieszkającego w Los Angeles. Po otrzymaniu prestiżowej międzynarodowej nagrody bohater jest zmuszony wrócić do ojczyzny zupełnie nieświadomy, że ta z pozoru zwyczajna podróż doprowadzi go do egzystencjalnej granicy. Wspomnienia i lęki Silveria przenikają teraźniejszość, wypełniając codzienność bohatera poczuciem oszołomienia i zdumienia.


Silverio zmaga się z uniwersalnymi, a przy tym intymnymi pytaniami o tożsamość, sukces, śmiertelność, historię Meksyku i silne więzi z żoną i dziećmi, szukając odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być człowiekiem w tych jakże osobliwych czasach.


W rolę Silveria Gamy wcielił się Daniel Gimenez Cacho, dając popis swoich aktorskich umiejętności. Nakręcony na taśmie 65 mm przez nominowanego do Oscara® Dariusa Khondjiego (Miłość, Siedem) i napisany przez Iñárritu i Nicolása Giacobone(nagrodzony Oscarem® Birdman, Biutiful) film Bardo. Fałszywa kronika garści prawd to pierwsza produkcja Iñárritu zrealizowana w Meksyku od premiery docenionego na całym świecie Amores Perros z 2000 r. Za stronę wizualną odpowiadają nagrodzony Oscarem® meksykański scenograf Eugenio Caballero (Roma, Labirynt fauna) oraz kostiumografka Anna Terrazas (Kroniki Times Square, Roma).


Chrzciny, Polska 2022, reż. Jakub Skoczeń

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci.


Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.


Na zachodzi bez zmian, Niemcy 2022, reż. Edward Berger


Na Zachodzie bez zmian to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.


Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą).