Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorancki Klub Filmowy

Doktorancki Klub Filmowy

Komisja Kultury Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie Was zaprasza na pierwszy w tym roku akademickim Doktorancki Klub Filmowy!

Spotykamy się w czwartek 19 listopada o godz. 19.00 za pomocą MS Teams (link). Obejrzymy film „Ramen. Smak wspomnień”, po czym odbędzie się wspólna dyskusja na MS Teams. Seans poprzedzi prelekcja eksperta. Ze względu na sytuację epidemiczną seans i późniejsza dyskusja odbędą się w formie zdalnej. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wysłanie wiadomości na adres organizatora filip.mazurczak@doctoral.uj.edu.pl najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia (jednak im szybciej, tym lepiej 😉). W treści wiadomości powinno znaleźć się Wasze imię i nazwisko oraz adres e-mail wykorzystany do założenia konta na platformie kinowej. Prosimy też o wcześniejsze założenie konta na platformie E-Kino Pod Baranami (https://www.e-kinopodbaranami.pl), gdzie otrzymacie dostęp do filmu.

Opis filmu:
Masato jest młodym kucharzem specjalizującym się w zupie ramen. Po nagłej śmierci swojego oschłego ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z japońskiego Takasaki do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców. Bohater ma przy sobie czerwony notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez swoją singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato miał zaledwie dziesięć lat.

W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja ze strony matki, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Masato wraz z babcią spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.
Zwiastun

Spotkanie rozpocznie się od krótkiej prelekcji, którą na MS Teams wygłosi nasza ekspertka Katarzyna Kurowska, doktorantka kulturoznawstwa w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. W rozprawie doktorskiej analizuje food films, co łączy jej zainteresowania kinem, antropologią jedzenia i zmysłów oraz gastrofizyką. Ponadto zajmuje się grami planszowym, którym poświęciła dwie prace dyplomowe i większość opublikowanych artykułów czasopismach i monografiach. Interesuje się także współczesnymi reinterpretacjami zjawisk epoki PRL-u, komiksem kobiecym i literaturą najnowszą. Pisze również dla „Fabularii” i „Projektora”.