Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja - spotkanie w Biurze Karier 22.04.24

Relacja - spotkanie w Biurze Karier 22.04.24

W poniedziałek 22 kwietnia reprezentacja Towarzystwa Doktorantów UJ w składzie: mgr Katarzyna Wrona (Sekretarz Zarządu) oraz mgr Wojciech Kułaga (Radny), opowiedzieli w Biurze Karier UJ o rekrutacji na doktorat oraz o możliwościach dla doktorantów. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony studentów naszej Uczelni. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!

Doktorat - jak zacząć?

Prezentacja rozpoczęła się od przedstawienia formalności związanych z rekrutacją na doktorat na UJ. Jak się na niego dostać? Do jakiej Szkoły Doktorskiej iść? Jakie dokumenty trzeba złożyć i jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną? O tych kwestiach opowiedziała mgr Katarzyna Wrona ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, Sekretarz Zarządu i Przewodnicząca Komisji Kultury. Przedstawiła ona formalne ścieżki rekrutacji i odpowiedziała na pytania związane z deklaracją dyscypliny, przygotowaniem planu badawczego, przebiegu rozmowy rekrutacyjnej i wyborze promotora. Tę część prezentacji zakończyło wprowadzenie zebranych w zagadnienie Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego - czym jest i jak może nam się przysłużyć.

Możliwości finansowe, naukowe, kulturalne - czyli doktorat od środka

Druga część wystąpienia skupiona była wokół życia na doktoracie. Mgr Wojciech Kułaga ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Radny TD UJ, opowiedział o możliwościach i szansach otwierających się dla osób, które zdecydowały się kontynuować karierę naukową na doktoracie. Przedstawił źródła, z których można czerpać środki na dofinansowanie badań naukowych oraz opowiedział o szerokiej ofercie TD UJ dla doktorantów, obejmującej m.in. szkolenia, wyjazdy, wejścia na wydarzenia kulturalne, współpracę naukową, możliwość publikowania, popularyzację nauki, zdobywanie umiejętnośći miękkich i wiele więcej. Wytłumaczył też, że choć doktorat to nie zawsze łatwy kawałek chleba, to jednak warto być tym przysłowiowym budowniczym, który sam wznosi swój dom - od samych fundamentów. Do tego bowiem można porównać drogę każdego naukowca, który sam musi zdecydować, jak poprowadzi swoją ścieżkę kariery. Od momentu przyjęcia na doktorat, wszystko znajduje się w naszych rękach!

Aktywna publiczność - dziękujemy!

Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie nasi wspaniali słuchacze - studenci UJ, którzy przez Biuro Karier zapisali się na to wydarzenie i byli z nami dzisiejszego dnia. Frekwencja dopisała, a słuchacze na każdym etapie prezentacji mieli bardzo dużo pytań. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo! A nieobecnych i tych zainteresowanych działalnością, odsyłamy do przygotowanej na tę okazję prezentacji (do pobrania poniżej).

Pliki do pobrania
pdf
Prezentacja ze spotkania 22.04.24