Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

May 2024

20240522
Previous week
Next week

Zapraszamy na Salon Końcoworoczny - to już 22 maja!

Date: 22.05.2024
Start Time: 16:00
Place: Collegium Novum UJ
Organiser: Zespół ds. Naukowych
Zapraszamy na Salon Końcoworoczny - to już 22 maja!

Studencko-Doktoranckie Salony Naukowe zbliżają się do wielkiego finału. W obecnym roku akademickim czeka nas uroczyste zakończenie tegorocznej edycji w postaci Salonu Końcoworocznego - zapraszamy 22 maja do Collegium Novum.

Zapraszamy na Salony!

W Collegium Novum UJ 22 maja o 16:00 zwycięzcy z Salonów Miesiąca powalczą o tytuł Studenckiego Referatu Roku oraz Doktoranckiego Referatu Roku.

Salony to cykl otwartych seminariów, na których w dwóch panelach prelegentami są studenci i doktoranci.

Jako przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, od listopada uczestnicy prezentowali zagadnienia z ich obszaru zainteresowań lub badań i rywalizowli swoimi referatami o nagrody rzeczowe i pieniężne.

W ramach Salonu Końcoworocznego, do którego zakwalifikowani zostali zwycięzcy Salonów Miesiąca, na obu panelach niezależnie przyznane zostaną:
- nagroda publiczności w wysokości 2000 zł
- nagroda Kapituły Konkursu w wysokości: 2000 za pierwsze miejsca, 1000 zł za drugie miejsca i 500 zł za trzecie miejsca.

Więcej informacji o znaleźć można na stronie wydarzenia na Facebooku. Tam też już niedługo pojawi się informacja o tegorocznym Gościu Specjalnym Salonu!

 

Nasi prelegenci

Doktoranci:

  • Szymon Gamrat, którego zainteresowania naukowe skupiają się na fizyce cząstek elementarnych, podczas wydarzenia wygłosi referat pt.: „Dziwna fizyka cząstek” skupiający się na zaskakujących różnicach pomiędzy makro- a mikroświatem na podstawie natury mezonów dziwnych – Kaonów. W swoich badaniach skupia się na podstawowych symetriach dyskretnych Modelu Standardowego, a w szczególności na łamaniu symetrii CP w układach Kaonów splątanych. Prócz samych badań fizycznych interesuje się również szeroko pojętą popularyzacją tej dziedziny w społeczeństwie, a także jej interpretacjami filozoficznymi. Zapalony słuchacz winyli, czytelnik fantastyki naukowej i obserwator polityki krajowej i zagranicznej.
  • Filip Turza, doktorant w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zainteresowania naukowe skupiają się wokół myrmekologii – nauki o mrówkach, podczas wydarzenia wygłosi referat pt.: „Dzielne serca w małych ciałach: tajemnice zachowań ratunkowych mrówek”. W pracy badawczej zajmuje się altruizmem u mrówek. W szczególności interesuje go odpowiedź na pytanie, jakie warunki przyczyniły się do ewolucji zachowań ratunkowych u tej grupy owadów społecznych. Z zamiłowania hodowca mrówek oraz popularyzator nauki. Swoje największe pasje łączy poprzez prowadzenie popularnonaukowego bloga o mrówkach Myrmeblog (www.myrmeblog.pl) oraz jako członek Fundacji All About Science, skupiającej się na szeroko pojętym propagowaniu nauki w społeczeństwie.
  • Sabina Długosz, doktorantka drugiego roku w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, której zainteresowania naukowe dotyczą komunikowania politycznego, zwłaszcza w państwach skandynawskich. Podczas wydarzenia wygłosiła referat pt.: “Tag someone who… - memy u norweskich konserwatystów w 2017 i 2021 roku”. W swojej pracy badawczej zajmuje się sposobami komunikowania norweskich i szwedzkich partii politycznych w mediach społecznościowych. Media społecznościowe postrzega jako szansę na dotarcie polityki do młodych ludzi, którzy nie zawsze są nią bezpośrednio zainteresowani. Jednocześnie zwraca uwagę na zagrożenia, jakie wynikają z niekontrolowanego postępu technologicznego. Oprócz tego zajmuje się popularyzacją nauki i literatury nienaukowej, prowadząc projekt All In Books w Filarze Nauka w Stowarzyszeniu All In UJ.

 

Studenci:

  • Jakub Firlej, student Wydziału Chemii, opowie jak przy pomocy dwóch laserów i studenta zdiagnozować nowotwór, dając nam wgląd w przyszłość histopatologii, na wynik której trzeba będzie czekać 2,5 minuty zamiast trzech tygodni. Jakub od pierwszego roku studiów działa w Zespole Obrazowania Ramanowskiego, gdzie zajmuje się tematyką rozpraszania światła, w szczególności nieliniowymi technikami rozpraszania ramanowskiego. Jest to też zagadnienie, któremu planuje poświęcić swoją pracę magisterską. Pozą uczelnią lubi robić zdjęcia, zgłębiać kulturę oraz język Japonii, a gdy pozwalają na to okoliczności, oglądać animacje – zarówno te bardziej bajkowe jak i poważne.
  • Konrad Barnowski studiuje chemię organiczną i w referacie „Przepis na lek” przybliży nam proces tworzenia nowego leku: od szeregu badań podstawowych, przez znalezienie odpowiedniej cząsteczki, do wprowadzenia leku na rynek. Konrad w swojej pracy magisterskiej bada oddziaływania potencjalnych nowych leków przeciwnowotworowych nowej generacji z białkiem, w które te leki celują. Dzięki temu w przyszłości będzie można otrzymać jeszcze lepiej działające cząsteczki. Poza badaniami związanymi z pracą Konrad bierze udział w dwóch projektach badawczych związanych z uczeniem maszynowym, chemią organiczną i właściwościami farmakokinetycznymi potencjalnych leków. Ponadto interesuje się kawą speciality i rozwojem osobistym.
  • Aleksandra Greggio, studentka biologi, wygłosi referat o tytule "Co ukrywa przed nami tkanka tłuszczowa? Adipokiny, nowoczesne terapie i starożytni uczeni". Przedstawi znaczenie dla naszego organizmu tej skomplikowanej struktury jaką jest tkanka tłuszczowa, a także zmianę naszego postrzegania jej na przestrzeni wieków: od Sushruty, Hipokratesa czy Galena po najnowsze badania. Aleksandra w swojej pracy dyplomowej bada wpływ rezystyny na neurony podwzgórza, a dokładnie linii komórek nerwowych GT17, a badania te przeprowadza w Pracowni Fizjologii i Toksykologii Rozrodu na Wydziale Biologii. W wolnym czasie jeździ konno oraz opiekuje się roślinkami. Ponadto ma pieska rasy golden retriever.