Doktorant UJ powstrzymał koniec świata.

Michał Pałasz, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainicjował powstanie Mayamuralu - monumentalnego malowidła naściennego, inspirowanego wykonaną przez Majów inskrypcją z Tortuguero, która jest popularnie uznawana za zapowiedź końca świata w grudniu 2012 roku.

Michał Pałasz: Końca świata nie będzie. Cały szum powstał w wyniku błędnego odczytania inskrypcji, która głosi, że pewien budynek został poświęcony określony okres czasu przed 21 grudnia 2012. Majowie datowali patrząc w przyszłość, a nie, jak my, w przeszłość. Chcieliśmy pokazać, że inskrypcja Majów jest odczytywana w błędny i całkowicie dowolny sposób, dlatego jej elementy pomieszaliśmy ze sobą, tak jak mieszany znaczenia odczytując tę inskrypcję, jako zapowiedź końca świata.

Projekt muralu dekonstruuje inskrypcję i w remiksie układa składające się na nią glify - pismo Majów. Jest on zlokalizowany w Krakowie przy ul. Józefińskiej 24 (róg ulic Krakusa i Limanowskiego). W organizacji wydarzenia wzięli udział studenci zarządzania kulturą z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inicjatywa została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez światowej klasy ekspertów z dziedziny majologii. Swoją przychylność projektowi wyrazili m.in. Sven Gronemeyer (University of Melbourne) - autor wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero.

Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie „Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej". Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków, Województwa Małopolskiego. Partnerzy projektu: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Instytut Kultury UJ, Instytut Cervantesa w Krakowie.

Więcej o muralu: strona projektu w portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/mayamural2012 oraz na stronie internetowej www.mayamural.com.

Tomasz Pałetko
Rzecznik prasowy TD UJ